Pomáhame samosprávam budovať vlastný GIS

Doposiaľ bolo na Slovensku pre samosprávy trendom kupovať GIS pripravený na kľúč, resp. “šitý na mieru”. Systém bol síce vybudovaný za pomerne krátky čas, ale za pomerne vysokú cenu. No najväčším úskalím takýchto riešení je, že každá ďalšia zmena alebo aktualizácia si vyžadujú ďalšiu objednávku služieb.

My v ArcGEO presadzujeme trend budovania GIS v samosprávach vo vlastnej réžií. Technológie už natoľko pokročili, že nemusíte byť programátor ani GIS špecialista, aby ste svojpomocne dokázali vytvoriť funkčný systém.

Dnešné doobedie som strávil na MsÚ Rača v Bratislave. Nové vedenie tejto mestskej časti sa rozhodlo naplno využiť potenciál svojich zamestnancov na oddelení informačných technológií. Po našej krátkej konzultácií sa pred nedávnom rozhodli skúsiť Esri technológie a vyplnili formulár ArcGIS Trial. Vďaka tomu si mohli okamžite vybudovať stránku pre svoju organizáciu na ArcGIS Online a nainštalovať profesionálny desktopový nástroj ArcGIS Pro. Do zabezpečeného cloudu sa im podarilo bez veľkých ťažkostí nahrať skoro 100 rôznych vrstiev, ktoré za posledné roky vytvorili. Po krátkej inštruktáži si vedeli sami vytvoriť webové mapy a zatiaľ len v rámci ich organizácie vyzdielať aplikácie pre Dopravu, Odpadové hospodárstvo a Občiansku vybavenosť. Sám som bol prekvapený, ako rýchlo a pekne sa im podarilo ich existujúce údaje spracovať.

No a späť k dnešnému daždivému doobediu. Ráno sme si povedali, že chceme pridať do mapy aj lavičky a otestovať, s akou presnosťou a námahou ich budeme vedieť zamerať. Priamo na ArcGIS online sme si založili novú bodovú triedu prvkov. Vyplnili sme doménové hodnoty pre atribúty a vytvorili webmapu.

Vytvorenie triedy prvkov a webmapy nám trvalo cca 10 min

Do tabletu sme si nainštalovali aplikáciu Collector for ArcGIS, kde sme sa prihlásili pod tým istým používateľom, ako na ArcGIS.com. Takže sme si vedeli ihneď stiahnuť mapu spolu aj s presným ortofoto podkladom. To už nám nič nebránilo vybrať sa do terénu (ani silný vietor a dážď).

p.Bednár v akcii. Zameranie jednej lavičky spolu s odfotením a vyplnením troch atribútov zabralo cca 1 min

Pomocou antény Trimble Catalyst a online služby na spresnenie meraní sme dosahovali presnosti rádovo v centimetroch až decimetroch a to aj priamo medzi panelákmi na sídlisku. V bezprostrednej blízkosti vežiakov sme sa už nedostali pod nami stanovenú hranicu presnosti (0,5 m) a museli sme si dopomôcť presným ortofotom. Takýchto prípadov však bol minimálny počet.

Za pár hodín sme mali nazbierané údaje o lavičkách z celého okolia. Hneď po tom, ako sme stlačili refresh v prehliadači, sme uvideli práve nazbierané dáta v triede prvkov na ArcGIS Online. Z nej sme postupne vytvorili viacero výstupov vo forme webových máp a aplikácií. Tie sme potom vypublikovali a sprístupnili v rámci organizácie.

Operačná tabuľa – môžete na nej v reálnom čase pozorovať ako prebieha zber v teréne
Webová aplikácia Údržba – symbolika sa automaticky mení podľa stupňa poškodenia lavičky
Teplotná mapa graffiti (tzv. heatmap)

Ak Vás tieto výstupy zaujali a máte záujem niečo podobné skúsiť aj vo Vašej samospráve, rád Vám budem nápomocný.

Autor: Martin Mikuš

Ďakujem za dnešnú spoluprácu pánovi Bednárovi z MsÚ Rača.
Ďakujem spoločnosti Geotronics Slovakia za zapožičanie meracieho zariadenia.

  • 20190503_111821