Využívate ZBGIS naozaj naplno?

Využívate ZBGIS naozaj naplno?

Peter Nemec

Peter Nemec

ZBGIS nie je iba Mapový klient

ZBGIS je hádam najdôležitejšou priestorovou databázou, ktorú vytvára a spravuje náš štát. Poskytuje nám model reálneho sveta prostredníctvom objektov uložených v počítači. Nájdeme v ňom toky, vodné plochy, lúky, vinice, studne, cesty, letiská, chodníky, priepusty, brány, skládky, mosty, ale aj človekom vytvorené a vo voľnom priestore neviditeľné administratívne členenie a geografické názvoslovie.

Podľa Katalógu objektov (KTO ZBGIS) má základná referenčná úroveň ZBGIS deväťdesiat objektových tried, takže databáza je obsahovo veľmi bohatá. S vektorovou databázou sa dá využívať aj ortofotomozaika a digitálny model reliéfu – spolu tvoria tzv. referenčné údaje ZBGIS.

kataster portal
Ukážka Mapového klienta ZBGIS

Široká verejnosť pozná údaje ZBGIS predovšetkým vďaka webovej mapovej aplikácii Mapový klient ZBGIS, ktorá ponúka 6 tém na zobrazenie. Nad mapami sa dá vykonávať meranie dĺžky, profilu a plochy, dá sa do nich kresliť a výsledok sa dá vytlačiť.

Mapový klient poskytuje vynikajúce služby, jeho funkcionalita je však uzavretá, keďže je zameraná predovšetkým na vyriešenie najpopulárnejších požiadaviek širokej verejnosti. Pokiaľ chcete pracovať s údajmi ZBGIS variabilnejším spôsobom, ponúka sa využitie v GIS systéme.

ÚGKK ako správca ZBGIS nezanedbal ani túto oblasť a pre spracovanie v GIS systémoch poskytuje ZBGIS vo forme štandardizovaných mapových služieb OGC konzorcia (WMS, WFS, WMTS). Tieto umožňujú plynulú integráciu v ľubovoľnom systéme bez potreby sťahovania údajov a ich konverzie.

Používateľov ArcGIS určite poteší informácia, že ÚGKK vytvoril služby ZBGIS v ArcGIS Online. Sú dobre popísané prostredníctvom metadát, takže sa dajú veľmi ľahko vyhľadať a následne aj používať.

Návod ako používať údaje ZBGIS v ArcGIS Online

V ArcGIS môžete pridať údaje ZBGIS do akejkoľvek mapy, stačí pri pridávaní vrstvy do mapy zadať kľúčové slovo ZBGIS. Následne sa objaví všetko, čo je v tomto smere dostupné.

Kľúčové slovo „ZBGIS“ môžu používať aj bežní neautorizovaní používatelia, preto odporúčame použiť pri hľadaní ako zdroj údajov Živý atlas, ktorý ponúka iba vrstvy, ktoré prešli kurátorskou kontrolou a sú autorizované ako seriózny zdroj.

ZBGIS v ArcGIS - pridanie vrstvy

Systém ponúkne viacero výsledkov (v deň, keď píšem tento blog ich bolo 10), medzi nimi by mali byť aj dlaždicové vrstvy ZBGIS, Ortofotomozaika, DMR a administratívne hranice SR (hranica SR, kraje, okresy, obce), ktoré sú k dispozícii ako prvkové vrstvy. Stačí zvoliť niektorú z nich, pridať ju do mapy a môžete ju začať používať.

Pokiaľ chcete ísť zložitejšou cestou a pridať niektorú z OGC služieb, navštívte Geoportál GKÚ  a skopírujte URL adresu služby.  

WMTS ZBGIS

Túto URL adresu potom zadajte v Map Vieweri tak, že kliknete na pridanie externého zdroja (ikona „+“), zvolíte príslušný typ služby a vyplníte položku URL. Potom už len stačí kliknúť na tlačidlo “Pridať na mapu”, alebo môžete ZBGIS použiť ako základnú mapu kliknutím na “Použiť ako základnú mapu”.

Pridat-WMTS-ZBGIS

Funkčnosť WMTS a rýchlosť odozvy si môžete overiť na prostredníctvom tejto webovej mapy v ArcGIS Online

Príklady využitia ZBGIS v ArcGIS Online

Vzhľadom na svoju obsahovú bohatosť je ZBGIS ideálnym mapovým podkladom pre množstvo projektov. Uvádzame niekoľko príkladov využitia a veríme, že čitatelia nájdu množstvo iných, možno vhodnejších oblastí využitia.

Podklad pre náučný chodník Kisihýbel – zdroj GPX súbor z Internetu
Turizmus – okolie obce Oščadnica ako podklad pre mapovanie a riadenie turizmu
Podklad pre cyklotrasy – ukážka zo Štiavnických vrchov
Správa lyžiarskeho strediska – ukážka lanoviek v okolí Vrátnej doliny.
Výber pozemku – ukážka okolia Brezna a vysokého napätia
Turizmus – trasa Cesty hrdinov SNP medzi Chopkom a Ďumbierom.
Previous
Next

Horeuvedené príklady si môžete pozrieť aj v špeciálnej webovej aplikácii ZBGIS – ukážky využitia, v ktorej môžete porovnávať použitie ZBGIS voči iným podkladovým mapám dostupným v ArcGIS Online.

Ukážku administratívnych hraníc poskytovaných v ArcGIS Online zobrazuje táto jednoduchá webová aplikácia.

Nemáte ArcGIS Online?

Vstúpte do sveta GIS tým najjednoduchším spôsobom a založte si účet ArcGIS Online. Postup nájdete na tejto stránke.

Doplnok na záver – ArcGIS sa používa pri tvorbe a správe ZBGIS

ZBGIS sa spravuje v systéme ArcGIS, ArcGIS slúži aj na jej ďalšie spracovanie a poskytovanie širokej verejnosti.

Základom tvorby ZBGIS je fotogrametrická metóda, pri ktorej operátor v 3D prostredí overuje a aktualizuje jednotlivé objekty. Využíva pri tom aktuálne letecké meračské snímky. Následne sa v teréne tzv. miestnym šetrením overuje existencia objektov, ich klasifikácia a doplnia sa atribúty, ktoré na leteckých snímkach nie sú viditeľné. Ďalším zdrojom ZBGIS sú údaje prebraté od správcov, u ktorých sa pred ich zaradením preveruje ich kvalita a aktuálnosť.

Takto sa vytvárajú referenčné údaje ZBGIS, z ktorých sa potom odvádzajú kartografickými metódami a generalizáciou menej podrobné údaje dôležité pre tvorbu Štátneho mapového diela.

Momentálne prebieha druhý cyklus tvorby Ortofotomozaiky SR s rozlíšením 20 cm (ukončenie v roku 2022) a projekt DMR 5.0 vytvorený z údajov leteckého laserového skenovania (ukončenie v r. 2023).

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com